Znano je, da lončnice v prostoru večinoma dobro vplivajo na naše počutje, prav tako pa prostor poživijo in mu dajo domačnost. Tokrat se bom ustavila pri dobrem počutju, saj je večinoma za vse lončnice značilno to, da ogljikov dioksid pretvarjajo v kisik, s čimer v zaprtih prostorih ustvarjajo bolj sveže ozračje. Poleg tega z lastno regulacijo izhlapevanja zvišujejo v prostoru raven zračne vlage, kar je v času kurilne sezone tudi zelo dobrodošlo. Zadnja lastnost, zaradi katere se nekatere lončnice razlikujejo od drugih pa je, da nevtralizirajo škodljive pline, tako da jih absorbirajo in s tem izničijo njihovo škodljivost.
In katere so te lončnice?
SPATIFIL (Spathyphillum)
Spatifil je rastlina za vsakogar in vsak prostor.
Krepka, polno cvetoča rastlina ima tudi močno izražen učinek čiščenja zraka. Kupimo že cvetočo, v stanovanju pa jo postavimo v polsenco. Cveti dolgo, pred koncem cvetenja pa njeni cvetovi postanejo zelenkasti. Rastlina bo ponovno zacvetela spomladi, na svetlejšem mestu in ob pravilni negi, nato pa bo cvetela celo poletje zaradi postopnega odpiranja cvetov. Večje rastline imajo več cvetov.
Pozimi ga postavimo na najbolj svetlo mesto v sobi, poleti pa bolj daleč od okna, saj ga vročina in direktno sonce lahko ožgeta.
PRAPROT (Nephrolepis)
Praprot kot lončnica je močna rastlina z zelo izraženim učinkom čiščenja zraka, ki zahteva malo pozornosti. Izžareva zdravje in je pravi dragulj za vsak prostor.
Za vzgojo je nezahtevna, ljubi sonce, ne mara pa prepiha. Rastlina tvori nove liste iz stebla, zato je koristno dvakrat letno pregledati in odstraniti stare in suhe liste, da zagotovimo prostor novim.
AREKA (Areca)
Primerna je za notranje prostore in enostavna za nego.
Najbolje bo rasla na svetlem mestu, vendar ne na neposredni sončni svetlobi. Zahteva redno zalivanje. Najprimernejša temperatura za rast je med 18 in 24°C. Temperatura naj bo precej stalna, saj močna nihanja slabo vplivajo na rastlino.
BRŠLJAN (Hedera)
Bršljan je enostaven za nego in vzgojo, saj ga lahko po želji tudi obrezujemo. Tudi v prostoru se bo zlahka znašel – lep bo tako na mizi in polici, kot tudi v viseči posodi.
Najboljše mesto za rast bršljana je polsenčno ali senčno mesto, v stanovanju ali na prostem. Na direktnem soncu pa ne uspeva dobro. Prav tako bršljan ni zahteven glede temperature. Za rast v zaprtem prostoru mu je primerna sobna temperatura, na prostem pa temperature med 0 in 30°C.
Uživajte!
Alma
p.s.
V primeru, da potrebujete našo strokovno pomoč, bomo zelo veseli vaših vprašanj na: info@almaidesign.com